Behov av fritids innan/efter upprop 20/8?

 • Fram till 31/7 är det förskola/familjedaghem som har ev omsorgsansvar om vårdnadshavare arbetar/studerar.
 • Från och med 1/8 är det skolan – om man ansökt om fritidsplats.
  • 1-3/8 har vi endast jourfritids på Vistaskolan, ingen ordinarie personal från Glömstaskolan på plats.
  • Sommarlovsfritids är ett gemensamt fritidshem för elever från förskoleklass till årskurs 6/7, räkna inte med att det är personal från blivande förskoleklass på plats.
  • Observera! Måndag 13/8 och tisdag 14/8 är fritidshemmet HELT STÄNGT.
 • Upprop måndag 20/8 får föräldrar gärna följa med. Upprop sker på fritidsgården, barnen går iväg till hemvisten och föräldrarna blir kvar tillsammans med rektor för en kort information. I övrigt tänker vi att föräldrar i allmänhet inte ska behöva vara med.
 • Inskolning sker i form av anpassad verksamhet, ordinarie tid gäller (f n 8.30-14.00, med fritids från 06.30-17.30). Om du som förälder har möjlighet göra kortare dagar på fritids kan det vara bra, det är många tröttande intryck i början.
 • Fritids är f n organiserat F-3, generell information om fritids finns i SåHärGörVi och aktuell information (ex om lov) publiceras på skolans blogg. Morgonfritids är alltid utomhus, eftermiddagsfritids är i olika lokaler både inne och ute. Det är inte självklart samma personal på fritids som på dagarna.

En kommentar till “Behov av fritids innan/efter upprop 20/8?”

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.