Påminnelse från idrott och hälsa

Hej! En påminnelse om att eleverna ska vara ombytta till idrotten och ha med sig handduk samt parfymfri duschtvål. Vi har somsagt idrott utomhus fram till höstlovet så tänk på att eleverna ska ha med sig varmare kläder anpassat efter vädret.

Mvh Lärarna idrott och hälsa

18 reaktioner till “Påminnelse från idrott och hälsa”

  1. Ja, det blev lite tokigt angående olika inlägg med tvålen. Vi brast i kommunikationen sinsemellan G18 och idrottsteamet. Det är inte alltid man tänker lika! Såhär säger vi nu när vi tänkt tillsammans: om man anser att ens barn klarar av att duscha med tvål och att det inte gör situationen jobbig för dem, så kan de ha med sig tvål. Dock måste den då vara parfymfri!

   Vänligen, G18 och idrottslärarna.

  1. Ja, det blev lite tokigt angående olika inlägg med tvålen. Vi brast i kommunikationen sinsemellan G18 och idrottsteamet. Det är inte alltid man tänker lika! Såhär säger vi nu när vi tänkt tillsammans: om man anser att ens barn klarar av att duscha med tvål och att det inte gör situationen jobbig för dem, så kan de ha med sig tvål. Dock måste den då vara parfymfri!

   Vänligen, G18 och idrottslärarna.

 1. Tack för info!
  Jag kanske har missat ngt inlägg här, men jag finner inte något i arkivet.

  Ni skriver att eleverna ska vara ombytta till idrotten – menar ni då att de ska komma ombytta till skolan eller att de har med sig ombyteskläder och byter om på plats?

  Med vänlig hälsning,
  /Pontus

 2. Hej,
  Nu blir jag förvirrad. Senaste info var ingen tvål (duschkräm) alls. Vad gäller? För vi vill ju göra rätt…

  1. Ja, det blev lite tokigt angående olika inlägg med tvålen. Vi brast i kommunikationen sinsemellan G18 och idrottsteamet. Det är inte alltid man tänker lika! Såhär säger vi nu när vi tänkt tillsammans: om man anser att ens barn klarar av att duscha med tvål och att det inte gör situationen jobbig för dem, så kan de ha med sig tvål. Dock måste den då vara parfymfri!

   Vänligen, G18 och idrottslärarna.

 3. Hej, känner mig lika förvirrad gällande tvålen? Har helt missat att gymnastiken är ute fram till höstlovet… men från nu skickar vi med varmare gympakläder!

  1. Hej!

   Ja, det blev lite tokigt angående olika inlägg med tvålen. Vi brast i kommunikationen sinsemellan G18 och idrottsteamet. Det är inte alltid man tänker lika! Såhär säger vi nu när vi tänkt tillsammans: om man anser att ens barn klarar av att duscha med tvål och att det inte gör situationen jobbig för dem, så kan de ha med sig tvål. Dock måste den då vara parfymfri!

   Vänligen, G18 och idrottslärarna.

 4. Hej!
  Vår son har haft med ombyte, handduk och idrottskläder varje gång. De tre senaste gångerna verkar han inte bytt om eller duschat. Det är självklart vi föräldrar som ansvarar för att skicka med ombyte men vi kan inte ansvara för att de används.
  Jag undrar hur idrotten fungerar med tanke på att det är 80 barn i årskursen. Omklädningsrummen är väl inte riktigt dimensionerade för en så stor grupp? Byter alla om samtidigt i omklädningsrummen vid tältet? Många 6-åringar behöver stöd och hjälp för att det ska fungera med ombyte och dusch.
  Mvh, Petri

  1. Hej! Fritidspersonalen finns tillgänglig för att stötta barnen vid ombyte och dusch. De hjälper även till att slussa in barnen några stycken i taget i omklädningsrummen. Gällande hur idrotten organiserats så är det Max och Stina som har ansvar för det upplägget, så det är bättre att du hör av dig till dem med frågor gällande detta!

   Vänligen, G18.

   1. Även vi har märkt att varken kläder eller handuk varit använd. Här handlar det inte så mycket om problem med att byta om utan snarare om att inte vilja byta om så alla ser. ”Men jag vill inte att alla tittar på mig” eller ”då ser de ju mina kalsonger” har använts som ursäkt för att inte byta om. ”Jag vill inte att de ska se mig naken och skratta åt mig” har används som ursäkt för att inte duscha. Vi har försökt underlätta genom att skicka med en handuksponcho men har förstått att det är långt från duschen till krokar att hänga handuken på. Vi pratar också hemma om varför det är viktigt att byta om och duscha samt om att det inte alls stötta är äckligt att se någon annan naken eller om någon annan ser en naken, att ingen ska skratta åt någon som byter om/ska duscha, vad han kan göra om det händer osv. Jag tror att det kan behövas stöttning av eleverna i detta även från skolans personal (det har ju fungerat på simningen där det ju var en betydligt mindre grupp).

   2. Då får jag väl höra med Max och Stina. Jag undrar dock fortfarande hur ni tänker kring det faktum att 80 barn skall ha idrott samtidigt? Att slussa in dem i smågrupper innebär väl en massa extra väntetid och ineffektivitet? Går det verkligen inte att dela upp årskussen när de ska ha idrott?
    Vänligen, Petri

 5. Verkar ju funka sisådär när man behöver läsa blogginlägg och sedan kontrollera kommentarerna för att få all information.
  Ni måste bli bättre att informera, ska man behöva leta gamla blogginlägg och kommentarer för att få reda på något så enkelt som när dom har idrott?
  Varför kan ni inte ha ett 2 veckors schema med fasta och kommande aktiviteter?
  Detta upplägg är ju jätterörigt när ni missar i informationen och föräldrar missar inlägg, dessutom funkar ju inte mailprenumerationen av bloggarna.

  1. Hej!

   Idrotten är alltid på samma dag och tidpunkt och har så varit sedan i augusti, så det har legat fast sedan start.
   I övrigt har vi inga fasta aktiviteter som kommer förmedlas.
   Om du inte får igång din mailprenumeration så hör du av dig till Stefan som är IT-ansvarig på skolan.

   Vänligen, G18.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.